Kırkayak İlaçlama

Kırkayak İlaçlama - Alo Böcek İlaçlama

Kırkayak, ot obur bir böcek türü olmasına rağmen, insana temas ettiğinde zararlı mikroorganizmaların bulaşmasına sebep olurlar. Kırkayak ilaçlama bu sebeple yapılmaktadır.

Kırkayak, ot obur bir böcek türü olmasına rağmen, insana temas ettiğinde zararlı mikroorganizmaların bulaşmasına sebep olurlar. Kırkayak ilaçlama bu sebeple yapılmaktadır.

Kırkayaklar, ev ortamında yaşayabilirler. Ancak kırkayaklar evde ortaya çıkmaz, eve dışarıdan girerler. Kırkayaklar, adından da anlaşılacağı gibi çok ayaklı, açık kahve ile koyu kahve renge sahip böcek türleridir.

Evinizde kırkayak görmeniz durumunda acilen kırkayak ilaçlama yoluyla bu sorundan kurtulmanız gerekir. Bu ilaçlamayı, profesyonel ilaçlama şirketleri hızlıca yaparak sizi kırkayak sorunundan hızlıca kurtarır.

Kırkayakların Eve Girmesi Nasıl Önlenir?

İlaçlama yoluyla kırkayaktan kurtulanların ya da kırkayak sorunu yaşamak istemeyen kişilerin “Kırıkayakların eve girmesi nasıl önlenir?” sorusunun cevabını merak ettikleri bilinir.

Kırkayakların eve girmesini önlemek birkaç basit öneriye uyarak mümkündür. Bunlar:

  • Kırkayaklar küçük böcek türleridir. Bu sayede en ufak kırık ya da çatlaklardan eve girebilirler. Bu sebeple evin duvarlarında kırık ya da çatlak varsa onarılmalıdır.
  • Kırkayakların suda hareket edebildiği ve su içinde canlı kaldığı bilinir. Bu sebeple evin su borularında herhangi bir kırık ya da sızıntı varsa buraların tamiratının yapılması tavsiye edilir.
  • Su kanallarının olduğu yerler de kırkayakların eve giriş yerleri olabilir. Bu sebeple kişilerin özellikle giderlerine bol su dökmesi önerilir.
  • Evdeki Çatlak, kırık ya da parçalanmış yerler eğer tamir ettirilemiyorsa kişiler bu yerleri izalasyon köpüğü ya da silikon kullanarak bu yerlerden kırıkayak girişini engellemelerine yardımcı olacaktır.

Kırkayaklar özellikle giriş katta ya da zemin katta oturan kişiler için daha büyük sorun haline gelmektedir. Bu kişiler, evlerine kırkayak girmesini önlemek için balkon ve evlerinin duvarında olan çatlak, kırık yerleri tamir etmelidir. Ayrıca evin pencere ve balkonlarının da tül ya da tel gibi bir malzemey kullanarak bu yerler açık olduğu zaman içeri kırkayak girmesini önleyebilir.

Bu önlemlerin yanı sıra:

  • Kırkayaklar bazen lavabolardan çıkabilir. Bu ihtimale karşı, özellikle akşam rutin mutfak temizliği bittiğinde, su giderlerine beyaz sirke ve yarım fincana yakın karbonat dökmek kırkayakları lavabodan uzak tutmada işe yarayacaktır.
  • Kırkayakların görüldüğü yerlere, nane ya da bu yerlere nane gibi keskin kokulu uçuçu yağ olan okaliptüs gibi bitkisel yağların döküldüğü bir parça pamuk gibi bir şey koymak kırkayakları evden uzaklaştırabilir. Ayrıca kırkayakların görüldüğü yerlere çay ağacı yağı dökülen bir parça pamuk koymak da etkili bir uzaklaştırma yöntemi olarak bilinir.

Bunun yanı sıra bazı kişiler kırkayakları öldürmek için saç şekillendirmek için kullanılan saç spreylerinin de işe yaradığını söylemektedir. Ancak bu kırkayak sorunu için çözüm olamayabilir.

Kırkayaklar, genellikle karanlık ve nemli ortamları sever. Bu sebeple evde bu ortamı oluşturan lavabo, lavabo altı gibi nemli olabilen yerleri kontrol etmek gerekir. Buralarda varsa bir sorun, tamiri yapılmalıdır. Bahçeli ya da bahçe katında oturan kişiler, etrafta bulunan kurumuş otları, yerlerdeki kurumuş ağaç dallarını temizlemelidir. Bu kişilerin evlerinde genellikle kırkayak ilaçlama ihtiyacı duyulduğu bilinir.

Kırkayak ilaçlama ücreti evin metrekaresine göre hesaplanmaktadır. Ayrıca ücreti belirleyen evin dış cephesindeki ağaçlar, duvarlar, evin planı (müstakil olup olmaması) unsurlardır. Kırkayak ilaçlama öncesinde evin temiz ve düzenli olması gerekir. İlaçlamayı yapacak olan profesyonel şirket çalışanları, eve gelecek detaylı bir şekilde ilaçlama yapar. İlaçlamada kullanılan genellikle sıvı bir ilaçtır. İlaçlamadan sonra iki ya da üç ay evde kırkayak problemi genellikle tekrar etmez. Ancak ilaçlama yaptıran kişilerin, kırkayakları uzak tutabilecek tavsiyelere uyması ve bu sorunla yeniden karşılaşmaları halinde yeniden ilaçlama yaptırmaları önemli bir konudur.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp